Moving time  3 timmar 29 minuter

Tid  4 timmar 47 minuter

Koordinater 2216

Uploaded den 26 juli 2020

Recorded juli 2020

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
1 482 m
1 288 m
0
2,8
5,7
11,35 km

Visad 1721 gånger, ladda ned 31 gånger

i närheten av Yeniyayla, Sakarya (Türkiye)

TURNALIK GÖLETİ - KANDIRA YAYLASI - DİRİM DİRİM YAYLASI
Turnalık Yaylası - Çiğdem Yaylası
TURNALI YAYLASI : Sakarya'nın Akyazı Dokurcun sınırları içinde yer alan Turnalı Yaylası, muhteşem doğal güzelliklere sahiptir. Çiğdem Yaylası ile birleşir, Çiğdem yaylasına uzaklığı 1,5 Km'dir. Harika bir manzaraya sahiptir. İçinde küçük göl bulunan Turnalı yaylası Sakarya bölgesindeki ufak fakat en güzel yayladır.

"Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder." - Ne de güzel söylemiş Goethe. Aslında seyahat etmek bir tutku değil midir? Keşfetme, yeni yerler görme isteği. Hepimizde var olan fakat bir türlü hayata geçiremediğimiz o duygular. Bir doğa manzarası hayal edin; içinde yüksek dağları, uçsuz bucaksız ormanları, derin vadileri, şelaleleri, dereleri, gölleri, yaylaları ve yüzlerce renkli çiçeği barındırsın. İşte tutkularımızı perçinleyecek o küçük ilhamın kaynağı Çiğdem Yaylası ve Turnalık Göleti. Doğu Karadeniz yaylalarını aratmayan yaylalardan bir tanesi.

ÇİĞDEM YAYLASI : Sakarya il sınırları içinde, Hendek'e yakın Elmacık Dağları'nda bulunan 1.400 rakımlı Çiğdem Yaylası, adından da anlaşılacağı gibi ilkbahar ve sonbaharda çiğdemlerle kaplıdır. Hendek'ten sonra Kurtuluş Köyü'ne kıvrıla kıvrıla bir yol ile varırsınız. Köyden sonra büyük, çok büyük gürgen ağaçlarının altından geçerek Çiğdem Yaylası'na ulaşırsınız. Yayla yolunda birçok yerde orman gülüne (komar) rastlarsınız.İlkbahar çiğdemi açtığı zaman geçtiğiniz Kurtuluş Köyü'nden göç başlar. Bu köy Elmacık Dağları'nın kuzey yamaçlarındadır. Ortalama 700 rakım yüksekliktedir. Yaylaya adını veren çiğdemi yöre halkı, ilkbaharda açtığında 'VARGEL', sonbaharda açtığında ise 'ÇEKGİT' diye isimlendirir. Çiğdemler burada takvim niyetine kullanılır. Vargel açar, mevsim değişmiştir, köye hareket gelir, yolara düşülür, varmak gitmek gerekir. Yaz geçer, çekgit açar, soğuklar kapıdadır, aşağıya inmek, çekip gitmek lazımdır, köye dönülür.
Foto

Turnalık Yaylası

Foto

Fotoğraf

Foto

Fotoğraf

Foto

Fotoğraf

Foto

Kandıra Yaylası

Foto

Su

Foto

Su geçişi

Foto

Tırım Tırım Yaylası

Foto

Fotoğraf

Foto

İnişli

Foto

Köprü ve Dere

Foto

Fotoğraf

Foto

Fotoğraf

Vattenfall

Şelale

Foto

Şelaleler

Foto

Çiçekler

Foto

Dere yolu

Foto

Fotoğraf

Turnalık Yaylası - Çiğdem Yaylası TURNALI YAYLASI : Sakarya'nın Akyazı Dokurcun sınırları içinde yer alan Turnalı Yaylası, muhteşem doğal güzelliklere sahiptir. Çiğdem Yaylası ile birleşir, Çiğdem yaylasına uzaklığı 1,5 Km'dir. Harika bir manzaraya sahiptir. İçinde küçük göl bulunan Turnalı yaylası Sakarya bölgesindeki ufak fakat en güzel yayladır. "Gezgin bir yere varmak için değil, keşfetmek için seyahat eder." - Ne de güzel söylemiş Goethe. Aslında seyahat etmek bir tutku değil midir? Keşfetme, yeni yerler görme isteği. Hepimizde var olan fakat bir türlü hayata geçiremediğimiz o duygular. Bir doğa manzarası hayal edin; içinde yüksek dağları, uçsuz bucaksız ormanları, derin vadileri, şelaleleri, dereleri, gölleri, yaylaları ve yüzlerce renkli çiçeği barındırsın. İşte tutkularımızı perçinleyecek o küçük ilhamın kaynağı Çiğdem Yaylası ve Turnalık Göleti. Doğu Karadeniz yaylalarını aratmayan yaylalardan bir tanesi. ÇİĞDEM YAYLASI : Sakarya il sınırları içinde, Hendek'e yakın Elmacık Dağları'nda bulunan 1.400 rakımlı Çiğdem Yaylası, adından da anlaşılacağı gibi ilkbahar ve sonbaharda çiğdemlerle kaplıdır. Hendek'ten sonra Kurtuluş Köyü'ne kıvrıla kıvrıla bir yol ile varırsınız. Köyden sonra büyük, çok büyük gürgen ağaçlarının altından geçerek Çiğdem Yaylası'na ulaşırsınız. Yayla yolunda birçok yerde orman gülüne (komar) rastlarsınız. İlkbahar çiğdemi açtığı zaman geçtiğiniz Kurtuluş Köyü'nden göç başlar. Bu köy Elmacık Dağları'nın kuzey yamaçlarındadır. Ortalama 700 rakım yüksekliktedir. Yaylaya adını veren çiğdemi yöre halkı, ilkbaharda açtığında 'VARGEL', sonbaharda açtığında ise 'ÇEKGİT' diye isimlendirir. Çiğdemler burada takvim niyetine kullanılır. Vargel açar, mevsim değişmiştir, köye hareket gelir, yolara düşülür, varmak gitmek gerekir. Yaz geçer, çekgit açar, soğuklar kapıdadır, aşağıya inmek, çekip gitmek lazımdır, köye dönülür.

15 kommentarer

 • Bild av Kenan Hazar

  Kenan Hazar 2020-jul-28

  Yeniyayla dediğiniz yer Kındıra yaylası, Yeni yayla daha aşağıda ve artık bir mahalle.

 • Bild av erolgeygel

  erolgeygel 2020-jul-28

  OGM Yeniyayla diye adlandırmış. Aslında bende gördüm Yeniyayla daha aşağı rakımda.

 • Bild av erolgeygel

  erolgeygel 2020-jul-28

  HGM de Kandıra Yaylası olarak adlandırmış.

 • Bild av mel6677

  mel6677 2020-nov-02

  I have followed this trail  View more

  Turnalık Yaylası Sakarya'nın en güzel yerlerinden biri. Herkese tavsiye ediyorum. Kamp içinde çok uygun bir lokasyon.

 • Bild av KAMPTREK

  KAMPTREK 2020-nov-02

  I have followed this trail  View more

  Çok teşekkürler Gezentihoca . Sayenizde yeni rotalar yeni yerler görüyoruz.

 • Bild av Ayla Çalışkan

  Ayla Çalışkan 2020-nov-08

  I have followed this trail  View more

  Güzel bir rotaydı

 • Bild av Sencer Selman

  Sencer Selman 2020-dec-08

  Görülmesi gereken bir rota

 • Bild av Sencer Selman

  Sencer Selman 2020-dec-08

  Görülmesi gereken bir rota

 • Bild av İbrahim Yelmen

  İbrahim Yelmen 2020-dec-08

  Kesinlikle harika bir kamp ve rotaydı çok keyifliydi 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻

 • Bild av ConkerMert

  ConkerMert 2020-dec-08

  Güzell

 • Bild av Çiğdem Sal

  Çiğdem Sal 2020-dec-08

  Hocam çok açıklayıcı bilgiler veriyorsunuz,rotanın görselerini fazlasıyla paylaşıyor olmanız , rota planlaması ve takibini yaparken çok yardımcı oluyor. İyiki varsınız

 • Bild av erolgeygel

  erolgeygel 2020-dec-08

  TEŞEKKÜRLER ARKADAŞLAR....

 • Bild av Saffet Sal

  Saffet Sal 2020-dec-08

  I have followed this trail  View more

  Tavsiye ediyorum

 • Bild av mdurust

  mdurust 2020-dec-09

  I have followed this trail  View more

  Mükemmel manzaralar olan, tekrar gidilebilecek bir rota.

 • Bild av mahmutayan

  mahmutayan 2020-dec-09

  I have followed this trail  View more

  Güzel parkur

You can or this trail