Ladda ned

Avstånd

16,04 km

Den sammanlagda höjden

645 m

Svårighetsnivå

Medel

Max elevation

738 m

Trailrank

61 5

Min elevation

127 m

Trail type

One Way
 • Bild av Fulacık-Akçat Zirve Dağcılık İstanbul Şube Doğa Yürüyüşü
 • Bild av Fulacık-Akçat Zirve Dağcılık İstanbul Şube Doğa Yürüyüşü
 • Bild av Fulacık-Akçat Zirve Dağcılık İstanbul Şube Doğa Yürüyüşü
 • Bild av Fulacık-Akçat Zirve Dağcılık İstanbul Şube Doğa Yürüyüşü
 • Bild av Fulacık-Akçat Zirve Dağcılık İstanbul Şube Doğa Yürüyüşü
 • Bild av Fulacık-Akçat Zirve Dağcılık İstanbul Şube Doğa Yürüyüşü

Tid

6 timmar 47 minuter

Koordinater

1452

Uploaded

27 mars 2017

Recorded

mars 2017
 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
Be the first to clap
2 kommentarer
 
Share
-
-
738 m
127 m
16,04 km

Visad 978 gånger, ladda ned 16 gånger

i närheten av Fulacık, Kocaeli (Türkiye)

Zirve dağcılık İstanbul Şube 16 kişi Hava 9-19 derece 6 saat hava bulutlu
FULACIK
Tarihçe
Eski bir Rum mahallesidir. 1920'li yıllarda Bulgaristan'dan getirilen muhacirler yerleştirilmiştir. Rumlara ait mezarlık ve iki adet kilise temeli bulunmaktadır.
Cumhuriyetten önceki adı Fuğlacık olan mahallenin ilk kurucuları 1600'lü yıllardaki İran Şahı Abbas'ın zulmünden kaçarak Konya'nın Karaman yöresinden (1601-1612 ) gelen Hristiyan Ortodoks İzmit Sancağı içerisinde kalan bu bölgede Rumca “Fugagli” isminden bozma Fuğlacık (Yasemincik) adıyla kurulmuştur.
İlk yerleşimcilerden 10 ailenin İslam dinini kabul etmeleri sonucunda anlaşamayarak 17. yüzyılın ortasında merkez ilçeye göç etmişlerdir.
Araştırmacı A. İ. Manof'a göre bu Hristiyanların Yunanca bilmeyip, Osmanlı Türkçesi'ni konuştuklarını ve Hristiyan Ortodoks mezhebine mensup olduklarını yazar. Lozan Barış Antlaşması'nın (24.07.1923) ek protokolü uyarınca Yunanistan'daki Müslüman ile Türkiye'deki Rum Ortodoksların değişimi ile ilgili Mübadele (Nüfus Değişimi) kararının alınması ile 1924 yılında buradakiler Yunanistan’a gönderilmiştir. Yunanistan’da Yeni Fulacık isminde bir mahalle kurmuşlardır, bir kısmı da Aşıklar (Evropos) mahallesine iskan edilmiştir. Ayrıca Atina'da Fulacıklılar Derneği kurmuşlardır. Uzun yıllar sonra birkaç kez köye ziyarete gelmişlerdir.
Mahallenin güneybatı köşesinde yer alan Rum Ortodoks Manastırı’ndan, köy içindeki kilise ve papaz konutu ile Rum Mezarlığı’ndan geriye bir şey kalmamıştır.
Gezginler Seyahatnameleri’nde Fulacık’tan söz ederler: 1705, Paul Lucas, 1807 Adrien Dupré[1]
Kurtuluş Savaşı (1919-1923)'den sonra Fulacık'tan boşaltılan köye, mübadele göçmeni olmayan Bulgaristan'ın Aydos merkezine bağlı Almadere, Çepence, Kiremitli, Kokarçeşme gibi köylerinden gelen muhacirlerden Mehmet Can ve Hasan Ağa adlı kişilerin önderliğinde 1928'de iskan edilmiştir.
8000 dekar tarım ve 900 dekar orman arazisi olan mahallenin halkının büyük çoğunluğu ekonomik gerekçelerle çeşitli tarihlerde köylerinden ayrılarak başta Orhangazi olmak üzere Karamürsel, Altınova ilçelerine ve Yalova il merkezine göç etmişlerdir.
Fulacık, Karamürsel ilçesinin dağ köylerinden olup arazisi dalgalı konumdadır. Bu nedenle kuru tarım olarak buğday, arpa, yulaf, mısır ve ayçiçeği ekilişi yapılmaktadır. 300 dekarlık sulu tarıma elverişli olan yerlere aile içi sebze ve meyve ekilişi yapılmaktadır.
Geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Meraların geniş yer tutması, hayvancılığın gelişmesine katkı sağlamakta olup, süt ürünleri ile mahallenin ekonomik hayatına olumlu tesirler kazandırmaktadır. 1965 yılında yolu yapılmıştır. 1969 yılında da Kadriye Köyü ile yol bağlantısı sağlayan ikinci şose yoluna kavuşmuştur. 1971 yılında Çamdibi Köyü ile birlikte içme suyuna kavuşan Fulacık Köyü, 1973-1974 yıllarında elektriğe de kavuşmuştur.
Fulacık mahallesi gerekli sosyal gelişmeyi sağlayamadığından ve geliri düşük olduğundan, geri kalmış tipik bir Anadolu mahallesi görünümü vermektedir. Geleneksel hayatı dışa kapalıdır. Gelir düşüklüğü sebebi ile çokça göç yaşayan köylerden biridir. Son yıllarda köye ipek halı dokumacılığı için tezgahların girmesi olumlu bir etki yapmıştır. Bu nedenle genç kızlar aile bütçelerine katkı sağlayacak gelir elde etmeye başlamışlardır. Mahalli yaşantılarında örf, adet ve geleneklerinin yaşatılmasında önemle titizlik gösterilmektedir.

2 kommentarer

 • Bild av ALPS

  ALPS 27 mars 2017

  I have followed this trail  View more

  güzel bir faaliyet

 • Bild av ibonur

  ibonur 4 dec. 2017

  I have followed this trail  View more

  gayet iyi rota

You can or this trail