Moving time  en timma 54 minuter

Tid  2 timmar 13 minuter

Koordinater 1434

Uploaded den 10 oktober 2018

Recorded oktober 2018

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
2 315 m
1 605 m
0
2,1
4,2
8,38 km

Visad 52 gånger, ladda ned 3 gånger

i närheten av Shahrak-e Sa’dī, Kordestān (Iran)

آبیدر از یال مشرف بر گویزه کویر
-----------------------------------------------------


***** استان کردستان *****
استان کردستان با مساحتی حدود 28 هزار و 200 کیلومتر مربع معادل 1.7 درصد مساحت کل کشور و جمعیتی بالغ بر 1.6 میلیون نفر در غرب ایران قرار دارد. این استان از شمال با استان‌های آذربایجان غربی و زنجان ، از شرق با استان‌های همدان و زنجان ، از جنوب با استان کرمانشاه و از غرب با کشور عراق همسایه است. مرکز استان کردستان شهر سنندج است و دارای شهرستان‌ های مریوان ، سروآباد ، دیواندره، سقز، بانه ، دهگلان ، قروه ، بیجار، کامیاران و سنندج است.
کردستان متشکل از دو کلمه «کرد» و پسوند «ستان» به معنی مکان است و کلمه کردستان برای نخستین بار به طور رسمی در دوره سلجوقی به‌ کار برده شد و از آن پس ثبت شد.
استان کردستان یکی از استان‌های کردنشین در غرب ایران است و اکثریت ساکنان این استان کرد زبان هستند که به لهجه ‌های مختلف تکلم می‌کنند و علاوه بر زبان کردی ، اهالی شمال شرقی شهرستان قروه و شهر یاسوکند و روستاهای شمالی شهرستان بیجار به زبان ترکی آذربایجانی و در بخش چهاردولی به زبان کردی کلهری و در بخشی از شهرستان مریوان و هورامان با زبان هورامی صحبت می ‌کنند.
ارتفاعات ، دامنه ‌ها و رشته کوه‌ های متعدد استان کردستان بعنوان بخشی از رشته کوه عظیم زاگرس به شمار می‌آیند و رشته کوه‌ های غرب کشور به صورت رشته‌ هایی موازی، تمامی پهنه استان را در برگرفته‌ اند و محدوده طبیعی آن را تشکیل می‌ دهند.
یخچال‌ های قلل مرتفع ، چشمه سارهای فراوان ، پوشش مناسب جنگلی و مرتعی دامنه‌ های مناطق کوهستانی به ویژه آبیدر سنندج و مناطق نزدیک شهرها «آربابا» و «شاهو» در جنوب استان عمدتاً در روزهای تعطیل، پذیرای گروه زیادی از ساکنین مناطق شهری و مسافران استان هستند.
مهم ‌ترین کوه‌ های استان که بیش از ۲۸۰۰ متر ارتفاع دارند عبارتند از: کوه کوچسار، کوه شیخ معروف ، کوه پنجه علی (ارتفاع ۲۹۴۰ متر جنوب شرقی دهگلان و جنوب غربی قروه در کنار روستای کنگره ۳۵ کیلومتری قروه) ، کوه کانی چرمه ، کوه حلقه مسیر، کوه سنا سره، کوه میانه ، کوه مسجد میرزا، کوه ملاکاوو، کوه حسین بک، کوه پیازه ، کوه تخت ، کوه هوعالی داغ ، کوه چهل چشمه ، کوه هواربرزه ، کوه چرخ لان ، کوه سراج الدین.
ارتفاعات (ته ته) در غرب استان در منطقهٔ اورامانات (هه‌ ورامان) هم یکی از مرتفع‌ ترین گردنه‌ های استان کردستان و راه مواصلاتی به استان کرمانشاه است که نزدیک به ۱۵۰روز ازسال به علت برف و ارتفاع زیاد مسدود می‌شود. ارتفاعات غرب استان خط مرزی پایداری بین ایران و کشور عراق شده‌ است. با صعود به این ارتفاعات و کوه‌ های سربه فلک کشیده می ‌توان وجود رشته کوه‌ های زاگرس را نظاره گر بود.
قله " قولی رلیخا " از مجموع قلل کوه چهل چشمه با ارتفاع 3195 بلندرین قله استان است.
.

***** آبیدر کوه هزار چشمه و شکوه زیبایی‌ سنندج *****
آبیدَر ( به کردی: ئاویه ‌ر) نام کوهی است مشرف به شهر سنندج در غرب ایران با ارتفاعی حدود ۲۵۵۰ متر.
کوه آبیدر به عنوان یکی از تفرجگاه‌های اصلی مردم شهر سنندج به‌شمار می‌رود. برخی از مکانهای گردشگری مشهور آن عبارت‌اند از کانی شفا، کانی ماماتکه، کانی بانته، گویزه کویر، خضر زنده (خیرزنه) ، تاقه‌دار، امیریه ، هفت آسیاب ، بان شلانه ، کچک (سنگ) قرآن ، کانی کچک و قله آبیدر. آنچه مورد محبوبیت این کوه شده‌است، نزدیکی آن به شهر سنندج، بلند بودن آن نسبت به تپه‌های اطراف و از همه مهم‌تر، وجود چشمه‌های زیر زمینی فراوان آن می‌باشد.
واژه آبیدر (آبدره) به معنی دره‌ای است که از آن آب فراوان تراوش می‌کند. نزدیکی این کوه به شهر تا آن حد است که در دامنهٔ آن احداث مسکن صورت گرفته و هم‌اکنون نیز در جریان است.

***** آبیدر کوه هزار چشمه و شکوه زیبایی‌ سنندج *****

آبیدَر ( به کردی: ئاویه ‌ر) نام کوهی است مشرف به شهر سنندج در غرب ایران با ارتفاعی حدود ۲۵۵۰ متر.
کوه آبیدر به عنوان یکی از تفرجگاه‌ های اصلی مردم شهر سنندج به‌ شمار می‌رود. برخی از مکانهای گردشگری مشهور آن عبارت ‌اند از کانی شفا ، کانی ماماتکه ، کانی بانته ، گویزه کویر، خضر زنده ( خیرزنه ) ، تاقه ‌دار، امیریه ، هفت آسیاب ، بان شلانه ، کچک ( سنگ ) قرآن ، کانی کچک و قله آبیدر. آنچه مورد محبوبیت این کوه شده‌ است، نزدیکی آن به شهر سنندج ، بلند بودن آن نسبت به تپه‌ های اطراف و از همه مهم‌ تر، وجود چشمه‌ های زیر زمینی فراوان آن می‌ باشد.
واژه آبیدر ( آبدره ) به معنی دره‌ای است که از آن آب فراوان تراوش می ‌کند. نزدیکی این کوه به شهر تا آن حد است که در دامنهٔ آن احداث مسکن صورت گرفته و هم ‌اکنون نیز در جریان است.

در واقع آبیدر از دو کوه به نامهای آبیدر بزرگ و آبیدر کوچک تشکیل یافته ‌است. ارتفاع آبیدر بزرگ ۲۵۵۰ متر از سطح دریا است درحالیکه ارتفاع آبیدر کوچک در حدود ۲۳۵۰ متر از سطح دریا می ‌باشد. در بالای قله تخت آبیدر کوچک یک جان‌ پناه برای استفاده کوهنوردان احداث شده ‌است .
آب چشمه های کوه آبیدر سنندج که پارک جنگلی نیز در دل آن خودنمایی می کند ، هنوز سرچشمه قنات عمارت های تاریخی خسروآباد ، آصف ، وکیل ، و تعدادی از بناهای تاریخی دیگر است.

کوه آبیدر از شمال به روستاهای سورازه ، اجگره ، صوفیان و آرندان ؛ از شرق ( شمال شرقی تا جنوب شرقی ) به شهر سنندج ؛ از جنوب شرقی به شهرک زاگرس ، شهرک بهاران ؛ از جنوب به روستای حسن آباد ، قلعه حسن آباد ، روستاهای دربند و کانی مشکان ؛ از جنوب غربی به روستاهای مربزان ، دادانه ، کیلانه و ملکشا ؛ از غرب به روستاهای نوره و کرجو و از شمال غرب به روستای گرماش و گردنه آریز محدود میشود.

نقوش برجسته آبیدر
نقش برجسته میدان مادر در پارك جنگلی آبیدر، با الهام از نقوش مكشوفه از زیویه اجرا شده است.
در كاوش های سال 1376 در قلعه باستانی زیویه قطعاتی از عاج به دست آمد كه روی آن صحنه هایی از شكار و نقوش اساطیری به طرز بسیار ماهرانه در ابعاد 8×3 سانتی متر به صورت برجسته و بسیار ریز، نقش شده بود ، این آثار احتمالاً به 2700 سال پیش تعلق دارد.
با طراحی و بزرگ نمایی این نقوش در حد 120 برابر و قالب گیری از آن ، در این محل نقش برجسته بر روی دیواری كه برای این كار مهیا شده بود، با بتن مسلح ساخته شد.
این كار توسط میراث فرهنگی كردستان اجرا شد و طراحی و ساخت نقشِ برجسته را آقای هادی ضیاء الدینی از هنرمندان برجسته استان و کشور ، برعهده داشته اند.
این نقش برجسته از دو صحنه اصلی تشكیل شده است: یكی صحنه اساطیری با موجودی تركیبی از ماهی ، انسان و گاو كه احتمالاً هر یك از آنها بیانگر اعتقادات مردم زمان بودند و صحنه دوم كه صحنه اصلی نقش برجسته را تشكیل می دهد، صحنه شكار شیر است .


بزرگترین سینمای جهان
یکی از بزرگ ‌ترین باغ‌ های این مجموعه تفریحی «باغ امیریه» است که بزرگترین سینمای روباز جهان با پرده ‌ای در ابعاد 12×25 متر و گنجایش ده هزار نفر در آبیدر سنندج بزرگترین سینمای روباز جهان محسوب می‌شود و صدای فیلم ‌های این سینما از طریق موج FM رادیو در هر مکان از پارک جنگلی آبیدر قابل دریافت بوده و پرده آن به گونه‌ای تعبیه شده که 10 هزار نفر بتوانند روبه‌ روی آن قرار گیرند.***** برخی از بناهای تاریخی و آثار دیدنی شهر سنندج *****

بازار قدیمی سنندج : بازار سنندجی و بازار آصف -- مربوط به دوره صفویه
عمارت سالار سعید (در اصل متعلق به ملا لطف‌الله شیخ الاسلام ) یا موزه سنندج -- مربوط به دوره قاجار
عمارت آصف خان وزیری یا خانه کرد سنندج -- مربوط به دوره صفویه و قاجار
عمارت خسرو آباد سنندج -- مربوط به دوره قاجار
عمارت مشیر دیوان سنندج -- مربوط به دوره قاجار
عمارت امجدالاشراف سنندج -- مربوط به دوره قاجار
عمارت وکیل‌ الملک سنندج -- مربوط به دوره زندیه و قاجار
عمارت حبیبی (در اصل بخش اندرونی عمارت ملا لطف‌الله شیخ الاسلام ) – دوره ناصرالدین شاه
حمام وکیل ‌الملک سنندج -- مربوط به دوره زندیه
حمام خان سنندج -- مربوط به دوره زندیه
حمام شیشه سنندج -- مربوط به دوره قاجار
پل قشلاق سنندج -- مربوط به دوره صفویه ، زندیه و قاجار
مسجد دارالاحسان ( مسجد جامع ) سنندج -- در سال 1190 هجری شمسی توسط امان‌الله خان اردلان والی کردستان ساخته شد.
قلعه حسن آباد -- دوره اشکانیان و ساسانیان
پل تاریخی قشلاق سنندج -- مربوط به دوره صفویه ، زندیه و قاجار
دریاچه سد قشلاق سنندج – 20 کیلومتری جاده سنندج - دیواندره
پل شیخ ( روستای باباریز و خلیچیان ) – مربوط بعه دوره قاجار
مجموعه تفریحی پارک آبیدر سنندج – جنوب غربی شهر سنندج
bild

start point ( near the abidar bridge )

bild

a water source

bild

the path

bild

the path

bild

A view of Sanandaj and black stone

bild

A view of the goiza koir edge

bild

permanent fountain

bild

permanent fountain

bild

A view of the city is ( 100 meters lower near the tree )

bild

a view of sanandaj

bild

the path and sanandaj

bild

anothe view of sanandaj

bild

abidar kochak and city

bild

sanandaj above the summit

bild

sanandaj at night

bild

sanandaj at night

bild

end point ( park kodak )

3 kommentarer

 • nouriborhan45 2018-okt-10

  I have followed this trail  View more

  its ok

 • Semco1969 2018-okt-10

  its a good path

 • Semco1969 2018-okt-17

  I have followed this trail  View more

  its a good path

You can or this trail