Moving time  3 timmar 26 minuter

Tid  5 timmar

Koordinater 2043

Uploaded den 29 september 2019

Recorded september 2019

 • Rating

   
 • Information

   
 • Easy to follow

   
 • Scenery

   
-
-
2 445 m
1 599 m
0
2,8
5,7
11,36 km

Visad 25 gånger, ladda ned 1 gånger

i närheten av Ḩājjīābād, Kordestān (Iran)

آبیدر بزرگ به کانی ماماتکه - ارتفاع 2577 متر
----------------------------------

جمعه 5 مهر ماه 1398

*** گروه کوهنوردی شفق سنندج ***
----------------------------------------------------------
ساعت 5:10 صبح حرکت از میدان گاز
ساعت 6:20 برفه چال
ساعت 7 قله آبیدر بزرگ
ساعت 8 کانی ماماتکه

------------------------------------------------------------------------------
لینک نمایش 3 بعدی اجرای برنامه
https://www.relive.cc/view/vXOd33J9G4v
-------------------------------------------------------------------------------

***** استان کردستان *****
استان کردستان با مساحتی حدود 28 هزار و 200 کیلومتر مربع معادل 1.7 درصد مساحت کل کشور و جمعیتی بالغ بر 1.6 میلیون نفر در غرب ایران قرار دارد. این استان از شمال با استان‌های آذربایجان غربی و زنجان، از شرق با استان‌های همدان و زنجان، از جنوب با استان کرمانشاه و از غرب با کشور عراق همسایه است. مرکز استان کردستان شهر سنندج است و دارای شهرستان‌های مریوان، سروآباد، دیواندره، سقز، بانه، دهگلان، قروه، بیجار، کامیاران و سنندج است.
کردستان متشکل از دو کلمه " کرد " و پسوند " ستان " به معنی مکان است و کلمه کردستان برای نخستین بار به طور رسمی در دوره سلجوقی به‌کار برده شد و از آن پس ثبت شد.
استان کردستان یکی از استان‌های کردنشین در غرب ایران است و اکثریت ساکنان این استان کرد زبان هستند که به لهجه ‌های مختلف تکلم می‌کنند و علاوه بر زبان کردی ، اهالی شمال شرقی شهرستان قروه و شهریاسوکند و روستاهای شمالی شهرستان بیجار به زبان ترکی آذربایجانی و در بخش چهاردولی به زبان کردی کلهری و در بخشی از شهرستان مریوان و هورامان با زبان هورامی صحبت می‌کنند.
ارتفاعات، دامنه‌ها و رشته کوه‌های متعدد استان کردستان بعنوان بخشی از رشته کوه عظیم زاگرس به شمار می‌آیند و رشته کوه‌های غرب کشور به صورت رشته‌هایی موازی، تمامی پهنه استان را در بر گرفته‌اند و محدوده طبیعی آن را تشکیل می‌دهند.
یخچال‌های قلل مرتفع، چشمه سارهای فراوان پوشش مناسب جنگلی و مرتعی دامنه‌های مناطق کوهستانی به ویژه آبیدر سنندج و مناطق نزدیک شهرها " آربابا " و " شاهو " در جنوب استان عمدتاً در روزهای تعطیل، پذیرای گروه زیادی از ساکنین مناطق شهری و مسافران و کوهنوردان استان هستند.
مهم‌ترین کوه‌های استان که بیش از ۲۸۰۰ متر ارتفاع دارند عبارتند از: کوه کوچه ساره ، کوه شیخ معروف ، کوه پنجه علی ، کوه کانی چرمگ، کوه حلقه مسیر، کوه سنا سره ، کوه میانه ، کوه مسجد میرزا ، کوه ملاکاوو، کوه حسین بک ، کوه پیازه ، کوه تخت ، کوه هوعالی داغ ، کوه چهل چشمه ، کوه هواربرزه ، کوه چرخ لان ، کوه سلطان سراج الدین.
ارتفاعات ( ته ته ) در غرب استان در منطقهٔ اورامانات ( هه‌ ورامان ) هم یکی از مرتفع ‌ترین گردنه‌های استان کردستان و راه مواصلاتی به استان کرمانشاه است که نزدیک به ۱۵۰روز ازسال به علت برف و ارتفاع زیاد مسدود می‌شود. ارتفاعات غرب استان خط مرزی پایداری بین ایران و کشور عراق شده‌ است. با صعود به این ارتفاعات و کوه ‌های سربه فلک کشیده می ‌توان وجود رشته کوه‌ های زاگرس را نظاره گر بود.
قله " قولی رلیخا " از مجموع قلل کوه چهل چشمه با ارتفاع 3195 بلندرین قله استان است.

***** آبیدر کوه هزار چشمه و شکوه زیبایی‌ سنندج *****
آبیدَر ( به کردی: ئاویه ‌ر) نام کوهی است مشرف به شهر سنندج در غرب ایران با ارتفاعی حدود ۲۵۵۰ متر.
کوه آبیدر به عنوان یکی از تفرجگاه‌ های اصلی مردم شهر سنندج بشمار می ‌رود. برخی از مکانهای گردشگری مشهور آن عبارت‌ اند از کانی شفا ، کانی ماماتکه ، کانی بانته ، گویزه کویر، خضر زنده (خیرزنه) ، تاقه‌دار، امیریه ، هفت آسیاب ، بان شلانه ، کچک (سنگ) قرآن ، کانی کچک و قله آبیدر. آنچه مورد محبوبیت این کوه شده‌است ، نزدیکی آن به شهر سنندج ، بلند بودن آن نسبت به تپه‌ های اطراف و از همه مهمتر، وجود چشمه‌های زیر زمینی فراوان آن میباشد.
واژه آبیدر ( آبدره) به معنی دره‌ای است که از آن آب فراوان تراوش می‌کند. نزدیکی این کوه به شهر تا آن حد است که در دامنهٔ آن احداث مسکن صورت گرفته و هم ‌اکنون نیز در جریان است.
در واقع آبیدر از دو کوه به نام های آبیدر بزرگ و آبیدر کوچک تشکیل یافته ‌است. ارتفاع آبیدر بزرگ ۲۵۵۰ متر از سطح دریا است درحالیکه ارتفاع آبیدر کوچک در حدود ۲۳۵۰ متر از سطح دریا میباشد. در بالای قله تخت آبیدر کوچک یک جانپناه برای استفاده کوهنوردان احداث شده ‌است .
آب چشمه های کوه آبیدر سنندج که پارک جنگلی نیز در دل آن خودنمایی می کند، هنوز سرچشمه قنات عمارت های تاریخی خسروآباد، آصف، وکیل، و تعدادی از بناهای تاریخی دیگر است.
کوه آبیدر از شمال به روستاهای سورازه ، اجگره ، صوفیان و آرندان ؛ از شرق ( شمال شرقی تا جنوب شرقی ) به شهر سنندج ؛ از جنوب شرقی به شهرک زاگرس ، شهرک بهاران ؛ از جنوب به روستای حسن آباد ، قلعه حسن آباد ، روستاهای دربند و کانی مشکان ؛ از جنوب غربی به روستاهای مربزان ، دادانه ، کیلانه و ملکشا ؛ از غرب به روستاهای نوره و کرجو و از شمال غرب به روستای گرماش و گردنه آریز محدود میشود.

نقوش برجسته آبیدر
نقش برجسته میدان مادر در پارك جنگلی آبیدر، با الهام از نقوش مكشوفه از زیویه اجرا شده است.
در كاوش های سال 1376 در قلعه باستانی زیویه قطعاتی از عاج به دست آمد كه روی آن صحنه هایی از شكار و نقوش اساطیری به طرز بسیار ماهرانه در ابعاد 8×3 سانتی متر به صورت برجسته و بسیار ریز، نقش شده بود، این آثار احتمالاً به 2700 سال پیش تعلق دارد.
با طراحی و بزرگ نمایی این نقوش در حد 120 برابر و قالب گیری از آن، در این محل نقش برجسته بر روی دیواری كه برای این كار مهیا شده بود، با بتن مسلح ساخته شد.
این كار توسط میراث فرهنگی كردستان اجرا شد و طراحی و ساخت نقشِ برجسته را آقای هادی ضیاء الدینی از هنرمندان برجسته استان و کشور ، برعهده داشته اند.
این نقش برجسته از دو صحنه اصلی تشكیل شده است: یكی صحنه اساطیری با موجودی تركیبی از ماهی، انسان و گاو كه احتمالاً هر یك از آنها بیانگر اعتقادات مردم زمان بودند و صحنه دوم كه صحنه اصلی نقش برجسته را تشكیل می دهد، صحنه شكار شیر است

بزرگترین سینمای جهان
یکی از بزرگ‌ترین باغ‌های این مجموعه تفریحی «باغ امیریه» است که بزرگترین سینمای روباز جهان با پرده‌ای در ابعاد 12×25 متر و گنجایش ده هزار نفر در آبیدر سنندج بزرگترین سینمای روباز جهان محسوب می‌شود و صدای فیلم‌های این سینما از طریق موج FM رادیو در هر مکان از پارک جنگلی آبیدر قابل دریافت بوده و پرده آن به گونه‌ای تعبیه شده که 10 هزار نفر بتوانند روبه‌روی آن قرار گیرند.

***** برخی از بناهای تاریخی و آثار دیدنی شهر سنندج *****
بازار قدیمی سنندج : بازار سنندجی و بازار آصف - - مربوط به دوره صفویه
عمارت سالار سعید یا موزه سنندج - مربوط به دوره قاجار
عمارت آصف یا خانه کرد سنندج – مربوط به دوره صفویه و قاجار
عمارت خسرو آباد سنندج - مربوط به دوره قاجار
عمارت مشیر دیوان سنندج - مربوط به دوره قاجار
عمارت امجدالاشراف سنندج - مربوط به دوره قاجار
عمارت وکیل‌الملک سنندج – مربوط به دوره زندیه و قاجار
حمام وکیل‌الملک سنندج – مربوط به دوره زندیه
حمام خان سنندج – مربوط به دوره زندیه
حمام شیشه سنندج - مربوط به دوره قاجار
پل قشلاق سنندج - مربوط به دوره صفویه ، زندیه و قاجار
مسجد دارالاحسان سنندج - در سال 1190 هجری شمسی توسط امان‌الله خان اردلان والی کردستان ساخته شد
قلعه حسن آباد – دوره اشکانیان و ساسانیان
پل تاریخی قشلاق سنندج – مربوط به دوره صفویه ، زندیه و قاجار
پل شیخ ( روستای باباریز و خلیچیان ) – مربوط بعه دوره قاجار
bild

Gaz Sq. - Start Point

شروع - میدان گاز
bild

Abidar Bozorg - 2577 m High

آبیدر بزرگ - 2577 متر
bild

Kani Mamatka Fountain

چشمه کانی ماماتکه

4 kommentarer

 • Bild av arram1969

  arram1969 2019-sep-29


  ------------------------------------------------------------------------------
  لینک نمایش 3 بعدی اجرای برنامه
  https://www.relive.cc/view/vXOd33J9G4v
  -------------------------------------------------------------------------------

 • Bild av Sayna

  Sayna 2019-okt-02

  درود بر شما و خسته نباشید

 • Bild av arram1969

  arram1969 2019-okt-06

  درود بر شما. خیلی ممنون.

 • nouriborhan45 2019-okt-20

  موفق باشید . بسار عالی

You can or this trail